Ako opraviť pokazené dvierka (zámok) na práčke Siemens IQ700 (varioPerfect, IQ drive)

Pri pobyte v Dánsku v prenajatom byte sa mi stala nepríjemná vec, z madla otvárania dvierok práčky Siemens IQ700, sa odlomil kúsok plastu ktorý odtláča zámok dvierok. Našťastie v byte bola AKU vŕtačka, vrtáky, bity a nejaké skrutky domáceho majstra. Hneď som sa pustil do opravy.

1.) Po ťažkom otvorení dvierok (kedže sa ulomil plastový kolík zámku), som odskrutkoval zvnútra dvierok 5 skrutiek typu torx. (Netreba ich odskrutkovať všetky, iba tie aby sme vybrali madlo.)

2.) Po odskrutkovaní skrutiek, jemne otvoríme medzeru medzi vonkajškom a vnútrom dvierok a opatrne vyberieme madlo.

3.) Po vybratí madla z dvierok je vidieť ulomenie plastu, ktorý otvára zámok práčky. Tento plast by bolo možné nalepiť nejakým epoxidovým lepidlom (otázne je, ako dlho by vydržal), ale keďže som ho nemal, tak som zvolil mechanický typ opravy.

4.) Na mieste kde sa ulomil plast, navŕtame tenkým vrtákom 2 diery (aby sa plast nerozštiepil pri skrutkovaní), pre skrutky, ktoré by mali byť také dlhé, aby neprešli druhou stranou madla a zároveň aby hlavičky skrutiek boli v rovnakej výške ako pôvodný plastový kolík. Ja som našťastie také skrutky našiel vo výbave domáceho majstra.

5.) Do otvorov naskrutkujeme 2 skrutky (tak aby neprešli rukoväťou madla), ktoré budú plniť úlohu ulomeného plastového kolíka na otváranie zámku dvierok práčky.

6.) Rukou otvoríme medzeru medzi vnútornou a vonkajšou časťou dvierok práčky a zasunieme madlo tak, aby skrutky zapadli za kovový kolík zámku.

7.) Skontrolujeme či madlo zasadlo, či lícuje zadný a predný kryt dvierok a priskrutkujeme zozadu skrutky typu torx.

8.) Ak všetko správne funguje, po stlačení (potiahnutí) madla, sa kovový háčik zámku ohne do vonkajšej strany dvierok (k nám). Hotovo môžeme prať.

Pridaj komentár