Ako vybrať notebook?

Výkon notebooku podľa typu

Hlavným parametrom pri výbere notebooku je jeho výkon, či už ide o rýchlosť s akou spracováva dáta, alebo kvalitu zobrazovania či výdrže batérie. Do kategórie výkonu sú preto zahrnuté rôzne vlastnosti zariadenia, ktoré komplexne dohromady vytvárajú jeho špecifický typ. V tomto ohľade sú potom rozoznávané účelové varianty notebookov zahrnujúce notebooky herné, grafické alebo kancelárske definujúce typ práce, ktorý na nich bude vykonávaný. Tieto tri kategórie potom doplňujú malé notebooky určené predovšetkým na jednoduché úkony spojené najmä so zábavou.

Herný notebook

Herné notebooky dosahujú veľmi vysokého výkony, čo sa týka rýchlosti spracovávaných dát i grafiky. Tento aspekt sa potom ale premieta do ich ceny. Ak teda nechcete na notebooku hrať posledné verzie moderných hier, ale potrebujete s ním pracovať na bežnej úrovni, nie je potrebné investovať do takého zariadenia.

Grafický notebook

Grafický notebook alebo notebook pre prácu s grafickým softwarom má o niečo nižšiu výkonnosť spracovania dát ako herné notebooku a prevažuje u neho zameranie na vysoký výkon grafickej karty. Tento typ notebooku ocenia predovšetkým tí, ktorí pracujú so softwarom pre navrhovanie statických a dynamických prvkov.

Kancelársky notebook

Pre bežného užívateľa, ktorý pracuje predovšetkým s textovými alebo tabuľkovými súbormi postačí kancelársky notebook, ktorý obvykle umožňuje i plynulé surfovanie na internete alebo prehrávania multimediálneho obsahu.

Na čo sa pri výbere notebooku zameriavať

Po stanovení účelu je možné vyberať konkrétny model notebooku. Okrem ceny by mali byť zvažované najmä nasledujúce vlastnosti:

  • hardware – typ pevného disku (v dnešnej dobe sa uprednostňujú SSD disky), výkon grafickej karty, kapacita operačnej pamäti a typ procesoru (minimálne i5)
  • materiál krytovania – optimálne sú notebooky s kovovým krytom, ktoré odolávajú nárazom
  • software – okrem operačného systému je potreba notebook obvykle dovybaviť i ďalším softwarom podľa toho, k čomu sa bude používať

Pridaj komentár