Výmena prasknutého skla (digitizéra) na mobilnom telefóne Motorola XT320 Defy Mini

Každému, kto vlastní mobilný telefón sa aspoň raz v živote stalo že mu spadol na zem. Tí šťastnejší  ho zdvihli bez nejakej väčšej ujmy a tích, ktorí mali menej šťastia zamrazil pohľad na rozbitý displej.  Či ide o rozbitý displej alebo iba prasknuté ochranné dotykové sklo tzv. „digitizér“ zistíte podľa toho či displej funguje. Ak displej funguje je veľká pravdepodobnosť, že bude nutné vymeniť len dotykové sklo. V opačnom prípade je nutná výmena celého displeja,ktorá vas bude stáť podstatne viac. Dotykové sklo (digitizér) je možné zaobstarať v rôznych e-shopoch. Stačí zadať do vyhľadávača napr. Google, typ telefónu (v mojom prípade Motorola XT320 Defy mini) + slovo „digitizer“. Po zaobstaraní nového digitizéra, sa môžeme pustiť do výmeny. Výmenu zvládne každý, kto je aspoň trochu zručný.

(1) Najprv dáme dole zadný kryt telefónu a vyberieme batériu, SIM kartu, prípadne pamäťovú micro SD kartu. Zo zadnej strany odskrutkujeme malé skrutky ktoré držia predný kryt (Väčšinou sú skrutky typu „torx“, môžu byť aj klasické krížového tvaru „+“).

1

(2) Oddelíme predný a zadný rám telefónu pomocou plastovej plochej tyčinky, ktorú zvyknú dobré e-shopy pribaliť k digitizéru, alebo plochého tenkého skrutkovača. V prípade skrutkovača POZOR! , na to aby sme nepoškodili displej a plasty telefónu. Všetko robíme jemne, a na vlastnú zodpovednosť.

2

(3) Ak máme predný rám úspešne oddelený, odstránime z neho prasknuté sklo. Opäť použijeme plastovú plochú tyčinku alebo plochý tenký skrutkovač.

3

(4) Jemne odstránime zvyšky starého lepidla (silikónu) z predného rámu, tak aby sme ho nepoškriabali.

4

(5) Vyčistíme vatovou tyčinkou, namočenou v liehu.

5

(6) Po vyčistení, máme predný rám pripravený na osadenie nového dotykového skla (digitizéra).

6

(7) Z vnútornej strany skla odstránime fóliu z lepidla a nalepíme sklo na predný rám telefónu. Vrchnú fóliu nestrhávame ale necháme ju až do úplného konca, kedy bude telefón kompletne zostavený.

7

(8) Handričkou na displeje (alebo okuliare), dôkladne vyčistíme displej.

8

(9) Nakoniec spojíme predný a zadný rám telefónu, pripojíme konektor digitizéra a zaskrutkujeme skrutky.

9

(10) Celý telefón máme zostavený, odstránime prednú ochrannú fóliu skla a zapneme mobil. Hotovo. 🙂

10

Ešte chcem upozorniť, že tento postup výmeny skla je pre konkrétny typ telefónu a to Motorola XT320 DEFI MINI. Iné typy mobilov napr. Samsung, majú väčšinou lepené ochranné skla na displej lepidlom, kedy je postup výmeny odlišný a to za pomoci tepla, pri ktorom sa lepidlo taví. Možno inokedy v ďalšom článku. 🙂

Pridaj komentár