Ako sledovať MS v hokeji na STV (ČT) zo zahraničia cez internet

Práva na vysielanie online zápasov MS v hokeji, má Slovenská televízia RTVS od IIHF platné, len na území SR (podobne aj ČT). To znamená, že ak sa nachádzate v zahraničí a chcete sledovať zápasy MS v hokeji, bežným spôsobom to nepôjde. Pri pokuse a sledovanie online videa na webových stránkach RTVS, vám prehrávač zobrazí upozornenie „Reláciu je možné sledovať iba na území Slovenska“.

Preto je nutné obísť Geoblokáciu (blokovanie prístupu zo zahraničnej IP adresy). Ako na to, si popíšeme v nasledujúcom článku za pomoci proxy servera.  Nenechajte sa odradiť týmito zložitými  pojmami, je to naozaj jednoduché. Ak nechcete čítať teóriu prejdite rovno na bod 1.) tohto článku.

Ešte pre vysvetlenie pojmu Proxy Server (napr. slovenský), je to zjednodušene počítač (server) niekde na Slovensku, cez ktorý sa pripojíme na webovú stránku RTVS a tým máme zabezpečenú slovenskú IP adresu, aby sme mohli pozerať zápasy MS v hokeji. Mal by byť ale typu ELITE, aby sme maskovali zahraničnú IP adresu, ako aj to že sa pripájame cez proxy server. Z vlastnej skúsenosti však fungujú aj niektoré proxy servery typu TRANSPARENT.

Existujú 3 typy proxy serverov:

ELITE (vysoko anonymný)
Cieľový server (web) nepozná vašu skutočnú IP adresu a ani to že sa pripájate cez proxy server.

ANONYMOUS ( anonymný)
Cieľový server (web) nepozná vašu skutočnú IP adresu, ale vie že sa pripájate cez proxy server.

TRANSPARENT (transparentný)
Cieľový server (web) pozná vašu IP adresu a vie aj, že sa pripájate cez proxy server.

1.) Najprv si musíme nájsť za pomoci vyhľadávača napr. google, voľný slovenský proxy server (pre ČT, český proxy server), ktorý by mal byť typu ELITE (vysoko anonymný). Do googlu zadáme frázu „free proxy server slovakia“. Klikneme na vyhľadaný link a uvidíme nejakú takúto tabuľku.

V danej tabuľke (proxy liste) nás zaujímajú, servery typu ELITE (vysoko anonymné). Nie je ich veľa a preto aj spojenie nie je vždy ideálne. Vyberieme jeden (najlepšie je začať zhora zoznamu podľa dostupnosti).  Potrebujeme iba IP adresu (napr.: 109.236.113.30) a port: (napr.: 8080).

2.) Otvoríme webový prehliadač Mozilla Firefox. Odporúčam najprv otvoriť web RTVS, kde chceme pozerať online prenos z MS v hokeji (kvôli rýchlosti načítania stránky, pred zapnutím proxy). Potom klikneme na ikonu , ktorá je umiestnená hore, úplne vpravo prehliadača Firefox a klikneme na „Možnosti“.

3.) Klikneme na Spresnenie / Sieť / Nastavenia.

4.) Zvolíme možnosť „Ručné nastavenie serverov proxy“ a zadáme do poľa „Server Proxy HTTP“  IP adresu napr. 109.236.113.30, ktorú sme si našli skôr, a do poľa „Port:“ 8080. Zaškrtneme ešte políčko „Použiť tento server proxy pre všetky protokoly“ (Ak by STV (ČT) vysielala cez zabezpečené pripojenie HTTPS). Klikneme na tlačidlo OK.

5.) Vrátime sa na záložku webu RTVS a klikneme znova na online prenos hokeja. Video sa môže načítavať aj minútu, keďže sa pripájame cez proxy server.

6.) Po načítaní videa by už samotnému prenosu, nič nemalo brániť v ceste.

7.) Dvojklikom na video, ho zobrazíme na celej obrazovke.

Môže sa však stať, že video nám nenačíta ani po minúte, vtedy je potrebné znova kliknúť na video (alebo link streamu videa). Ak to nepomôže, je potrebné celú procedúru nastavenia proxy servera vo Firefoxe zopakovať s iným serverom (IP adresou a portom, ktoré sme si našli v zozname voľných proxy serverov). Nie vždy nájdeme vhodný slovenský proxy server, keďže je ich tak málo.

8.) Po dopozeraní zápasu, nezabudnite prepnúť nastavenia Firefoxu do pôvodného stavu (Nepoužívať proxy server). Potvrdiť tlačidlom OK.

Ešte uvádzam zoznam slovenských proxy serverov, cez ktoré mi fungoval live prenos MS v hokeji na STV zo zahraničia.

IP adresa: 109.236.113.30, port: 8080
IP adresa: 94.136.152.26, port: 8080
IP adresa: 81.89.61.242, port: 8080
IP adresa: 217.119.125.102, port: 8081

Prajem príjemný športový zážitok 🙂 .

Pridaj komentár