Ako jednoducho opraviť nechcené otváranie balkónových dverí

Určite to poznáte, vyjdete von na balkón, pritiahnete dvere k sebe, aby ste ich zavreli a vzápätí sa otvoria resp. si sadnete a prievan ich otvorí neskôr. Začalo sa to, asi po piatich rokoch. Tak som začal skúmať v čom je problém. Keď som sa bližšie pozrel na zámok balkónových dverí (tzv. „zachytávač“), všimol som si opotrebovanie kovových čeľustí, do ktorých zapadá kolík dverí.

Tak som si povedal že kúpim nové kovanie, ale v predajniach, ani v e-shopoch s kovaniami som však nezohnal zachytávač mojej značky, ktorej mám balkónové kovanie. Tak som rozmýšľal ako to opraviť sám a podarilo sa.

1.) Budeme potrebovať kúsok kábla CYKY 3 x 2,5 resp. jeho obal (izoláciu). Tento kábel sa používa na bežnú elektroinštaláciu zásuvkových obvodov. Jeho vonkajší priemer je asi 8 až 9 mm.

2.) Pomocou obyčajného rezacieho alebo odizolovacieho noža, oddelíme asi 8 mm izolácie kábla a stiahneme.

3.) Ak sme rezali krivo ako ja 🙂 , zarovnáme okraje nožom.

4.) Keďže kolík zámku balkónových dverí má priemer asi 9 mm, potrebujeme trochu zväčšiť priemer odrezanej izolácie z kábla, ktorú použijeme ako návlek na kolík. Navlečieme na elektrikárske kliešte a nahrejeme opatrne zapaľovačom, aby sme izoláciu nespálili, pričom kliešte jemne otvárame a tým zväčšíme minimálne vnútorný priemer.

5.) Rýchlo nasunieme na kolík dverí, čím sa trochu stiahne. Tým máme zaručené, že izolácia sadne presne na kolík a nebude sa zvliekať.

Hotovo. Vyskúšame zavrieť dvere z vonkajšej strany. Mali by držať ako nové.

Pridaj komentár